ND PATCH HI-TEMP

Özel naylon malzemenin, kendi kendine kilitlenmesi ve 260 °C’a kadar sıcaklıklarda sızdırmaz hale getirilmesi için bağlantı elemanlarına uygulanması

GENEL BAKIŞ

Patch Hi-Temp uygulaması, naylon bazlı bağlantı elemanlarının dişlerine nüfuz ederek uygulanan kendinden kilitlemeli (self-locking) ve sızdırmazlık sağlayabilen (360°) uygulamadır. Patch Hi-Temp uygulanmış ürünler, kuru ve kullanıma hazırdır. Montaj sonrasında kürleşme süresine ihtiyaç yoktur.

NASIL ÇALIŞIR?

Patch Hi-Temp işlemi uygulanacak bağlantı elemanları belli bir sıcaklığa getirilmesinin ardından özel bir naylon toz maddesi sprey şeklinde parçaya yapıştırılır. Parçalar montaj olduğunda bu mühendislik plastiği sıkışmaya direnç gösterir ve malzemenin karşısında 180 ° ‘lik metal-metal temasını arttırarak bir kama gibi davranır. Bu mekanik kuvvet, aşırı titreşim altında bile zayıflamayacak güçlü, ama tamamen ayarlanabilir bir kilitleme oluşturur.

ÖZELLİKLERİ

YÜKSEK SICAKLIK DİRENCİ

Patch Hi-Temp uygulanmış civatalar, -56°C ile +260°C arasındaki sıcaklıklarda istenen tork performanslarını gösterirler. Patch Hi-Temp, en yüksek sıcaklığa dayanan naylon uygulamasıdır.

DÜŞÜK UYGULAMA SICAKLIĞI

Diğer birçok yüksek sıcaklığa dayanıklı naylon kilitleme uygulamalarının aksine Patch Hi-Temp prosesinde bağlantı elemanları yaklaşık 120 °C 'a kadar ısıtılması yeterlidir. Bu, cıvatanın ve kaplamasının deformasyonunu azaltır.

TEKRAR KULLANILABİLİRLİK

Patch Hi-Temp uygulanmış bağlantı elemanları, dişlere zarar vermeden tekrar tekrar monte edilebilir ve çıkarılabilir. Bu ürünler özellikle deformasyona karşı dirençlidir; bu sebeple yeniden kullanımı için ideal bir çözüm sunar.

MUKAVEMET GÜCÜ

Patch Hi-Temp prosesi delme ve frezeleme gibi operasyonlar içermediğinden bağlantı elemanının mukavemetinde ve sertliğinde herhangi bir kayıp olmaz. Bu operasyonlardan kaynaklanabilecek talaş çapak gibi sorunlar oluşmaz.

KİMYASAL DİRENÇ

Patch Hi-Temp işlemi sonrasında uygulanmış olan naylon, solvent, alkol, benzin, kostik soda, jet yakıtı vb. maddelere maruz kaldığında esnekliğini kaybetmez, sökülmez ve küçülmez.

GELİŞMİŞ SIZDIRMAZLIK

Naylon bazlı uygulama genellikle 90 – 180 derece olarak uygulanmakta ve bu sayede diş arasındaki gaz ve sıvı sızıntılarını önlenmesine yardımcı olur. Eğer sızdırmazlık fonksiyonelliği arttırılmak istenirse cıvatanın tamamı 360 derece olarak kaplanabilmektedir.

UYGULAMA YAPILAN ÜRÜNLERİN FAYDALARI

• Zamandan Tasarruf: Patch Hi-Temp uygulanmış bağlantı elemanları standart besleme cihazları ile otomatik olarak beslenebilir ve montajdan sonra kürleşme süresi gerektirmez.

 Maliyetten Tasarruf: Yüksek maliyetli kilitli rondela, çatal pim veya taçlı somun ihtiyacını ortadan kaldırır. Üstelik, Patch Hi-Temp uygulaması montaj/bakım hattında kullanılan şişelenmiş kilitleyicilerden daha uygun maliyetlidir.

 Kalite Kontrol: Önceden spesifikasyona uygun kaplanmış ürünler, şişelenmiş ürünlerin aksine tutarlı performans gösterirler. Patch Hi-Temp uygulama alanı ve tork değerleri, standartlara veya spesifik ihtiyaçlara göre ayarlanabilir.

PROSES NOTLARI

• Naylon malzeme genel olarak civatanın ucundan 1-3 dişine cıvatanın montaj esnasında ağızlama yapmasından dolayı uygulanmaz.

• Naylon patch uygulamasının genel kaplama uzunluğu 4 – 6 diştir. Özel talep veya spesifik uygulamalar için bu uzunluk değişebilmektedir.

• İdeal stok ortamında (+4°C ile +32°C) arasında parçanın son kullanımı tanımsızdır. Fakat yılda bir defa test yapılıp kontrol edilmesi uygundur.

• Tüm civatalar, uygulama süresince aynı tutarlıkta sonuç vermesini sağlamak için aynı lottan olması gerekir

• Patch uygulamasının yarattığı tork için, tabloya buradan bakabilirsiniz.

PATCH HI-TEMP UYGULAMASININ EŞDEĞERİ

• Nylok® Nytemp®
     Nylok® and Nytemp® are registered trademarks of Nylok LLC,

UYGULAMALAR

Uygulamalar
Titreşimli Sıcak Ortamlarda, Fren Mekanizmalarında, Motor Uygulamalarında, Transmisyon Hatlarında ve daha fazlası.

PATCH TEKRAR KULLANILABİLİRLİK TESTİ

hitemp

TEKNİK DATA

Ürün Renk Tekrar Kullanıllabilirlik Standart Civata Ucunda Boşluk Standart Kaplama Alanı Sertlik Tuz Testi Direnci Min Sıcaklık Max Sıcaklık
ND Patch Hi-Temp (Reinforced Nylon) Turuncu veya Gri 5 Kez 1- 3 diş 4- 6 Diş Shore D 70-80* 1,000+ saat** -70°C  (-57°F) 500°C (260°F)

** QPL-18240-33 & MIL-DTL-18240F require gray nylon;  **(ASTM D2240);  ***ASTM B117 (X scribe)

SPESİFİKASYONLAR

Patch uygulaması, aşağıda belirtilen standart ve spesifikasyonların gerektirdiği performans kriterlerini  karşılamaktadır.

 

Standart Spekt Numarası Proses Ürün veya Uygulama
DIN DIN 267 Part 28 ND Patch ND Patch Hi-Temp
IFI IFI-100 (NUTS) ND Patch ND Patch Hi-Temp
IFI IFI-124 (INCH) ND Patch ND Patch Hi-Temp
IFI IFI-524 (METRIC) ND Patch ND Patch Hi-Temp
US Military MIL-DTL-18240 ND Patch ND Patch Hi-Temp

GÜVENLİK, TEKNİK & PROSES TEKNİK SAYFALARI

Proses Malzeme Güvenlik Veri Sayfası Teknik Bilgi Sayfası Proses Bilgi Sayfası
ND Patch® Hi-Temp ND Hi-Temp (Reinforced Nylon) Lütfen İletişime Geçiniz. Lütfen İletişime Geçiniz. ND Patch Hi-Temp – PDS